VÍTEJTE U MĚ NA BLOGU =)
DOUFÁM, ŽE KDYŽ UŽ JSTE SEM ZAVÍTALI, BUDE SE VÁM TADY ASPOŇ LÍBIT =)
PROSÍM, ZANECHTE NĚJAKÝ KOMENTÁŘ, TO JE PRO BLOGERA PŘECE JEN TA NEVĚTŠÍ ODMĚNA =)

Helppes
REKLAMY PIŠTE POUZE SEM

Hodinu nevíš.... (2009)

11. dubna 2011 v 19:43 | Brynth |  Co jsem zhlédla


Anotace:
Ne tak docela fiktivní příběh člověka, který ve skutečnosti dostal označení "heparinový vrah".
Co bylo příčinou a co se odehrává v mysli mladíka, který se rozhodne vykonat a vykonávat ty nejtěžší zločiny a mít přitom často pocit, že vlastně dělá dobrou věc? Co nutí nadějného a inteligentního adepta studia medicíny z podstaty se změnit a páchat na lidech zlo? Je hrozná představa, že vraždí člověk, kterého dobře znáte, které-ho denně vídáte, máte ho vlastně rádi a který je všem nápomocný, ochotný a obětavý, i na úkor vlastního pohodlí a svých věcí.
Sledujeme příběh, který se mohl stát a bohužel kdykoliv stát může. Ano, takhle se to i ve skutečnosti stát mohlo. A první, co nás napadne, když zjistíte, jakou lidskou bestii jste znali, kolik chybělo, aby se obětí stal kdokoli z našich blízkých a známých, nebo dokonce vy samotní. A právě nedávno medializovaný příběh "heparinového vraha" nás zasáhl na citlivém místě. Ano, tohle se opravdu mohlo stát komukoliv z nás. Tohle už nebylo "někde ve světě". Tohle bylo opravdu blízko. (oficiální text distributora)

------------------------
Než jsem film poprvé viděla (bylo to nedávno na Barrandově), myslela jsem si, že půjde o něco jako životopis tzv. ,,heparinového vraha". Vsuvka: Podle mě je v Čechách velmi málo lidí, kteří by o tomto děsivém případu neslyšeli. Jen pro připomenutí.
Jistý Petr Zelenka, pracující v nejmenované nemocnici, se roku 2006 dopustil několika vražd a pokusů o ni. Nemocným píchal do těla obrovské dávky heparinu (=přípravek na ředění krve) a tím je pomalu zabíjel.
U soudu dostal doživotí….

Takže, já si zpočátku myslela, že se dozvím něco o vrahově psychice. Protože tak to na mě působilo z televize a různých médií. Když jsem někde o tomto filmu slyšela, přesně tak jsem to brala.
Jaké tedy bylo mé překvapení, když mi po pár minutách začalo docházet, že film nebude pouze o tomto jediném vrahovi.

Podle recenzí a popisů filmu jsem si přílišný obrázek o oficiálním ději neudělala, protože všude se psalo něco jiného.
Koukat na psychologické thrillery je, podle mě, něco jako číst báseň. Její vyložení je totiž subjektivní, z vlastní zkušenosti vím, že každý člověk si v jednotlivých strofách představí něco jiného, každý si to vyloží jinak.
Stejné je to i s thrillery.
Já se díky filmu podívala do myšlenek psychicky narušeného člověka, viděla jsem, co asi v nitru prožívá, jaké mohou být důsledky ,,zkratového" jednání.

Pokud jde o zpracování, nemohla jsem si pomoci, ale prostě jsem v tom viděla film ,,Spalovač mrtvol" od spisovatele Ladislava Fuchse (do filmové podoby převedl a zrežíroval Juraj Herz). Kdo to někdy viděl (nebo i četl), dá mi jistě zapravdu, že atmosféra je přinejmenším pochmurná. Depresivní a temná.
A tak na mě působil i ,,Hodinu nevíš".
Samotné barevné pojetí je přesně takové, které k takové atmosféře sedí, vybledlé šedivé tóny, zářivé barvy byste tam hledali marně.

Ovšem Václav Jiráček v hlavní roli mě opravdu nadchnul.
Věřila jsem mu to, dokonce jsem se přistihla, že při některých scénách se mi až tajil dech, tak moc jsem byla vtažena do děje.
Podle mého je Václav jeden z nadějných herců s obrovským potenciálem.

Shrnu-li to, film se mi líbil.
Nesmíte od něj ovšem očekávat ,,životopis" pana Zelenky, měli byste na něj pohlížet jako na psychologický thriller, kterým tento film bezesporu je.
Jistě, byly scény, situace, chvíle, které se mi příliš nelíbily, ale to je snad v každém filmu.
Namátkou řeknu, že mě velmi nemile překvapil konec. Očekávala jsem, že se ještě něco stane, že bude hlavní postava potrestána, ale než jsem se nadála, bylo po všem.
I když, vlastně, on byl potrestán, pokud věříte v tzv. ,,boží mlýny".

Hodnocení: 8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama